Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nezbytná zimní výbava auta

08.11.2012

Poté, co nás už v říjnu zasypal sníh, má snad každý na autě zimní přezutí. To však není to jediné a poslední, co je potřeba našemu plechovému miláčkovi obstarat, aby byl dokonale připraven na nadcházející zimní měsíce. Než se vydáme na cesty, je dobré do výbavy auta přidat sněhové řetězy a další doplňky, které nám usnadní jízdu na sněhu.

Zima je pro každého řidiče tou nejnáročnější částí roku a to nejen z hlediska bezpečnosti, ale také z hlediska technické přípravy. Také na naše auto působí zima velmi nepříznivě, protože bývá neustále vystaveno nízkým teplotám, sněhu a v neposlední řadě také posypové soli. Abychom následujících několik chladných měsíců absolvovali bez úhony, je dobré auto vybavit vším, co by se v nečase mohlo hodit. Jde o věci nad rámec povinné výbavy, s nimiž se nám podaří vyřešit případné nečekané komplikace na cestě.

Základem jsou zimní pneumatiky

Od 1. listopadu do 31. března má každý řidič zákonnou povinnost mít na autě zimní obutí. Za zimní pneumatiky jsou považovány takové, které mají na boční straně označení M+S, M/S, nebo M, S. Vyznačují se měkčí směsí a lepší přilnavostí k vozovce i za nízkých teplot. Ovladatelnost vozidla je tak díky nim na sněhu mnohem snazší.  Hloubka vzorku by měla být minimálně 4 mm. Zimní pneumatiky jsou základem pro hladkou a bezbolestnou projížďku zimní krajinou.

Zimní výbava auta

Zimní řetězy – neocenitelný pomocník

Kdo rád jezdí v zimě do hor, může ho ve vyšších oblastech překvapit extrémně silná vrstva uježděného sněhu, který může být místy doplněn i ledovými plochami. Zimní pneumatiky v tomto případě jistě stačit nebudou, proto je dobré mít připraveny zimní řetězy. Pomohou vám dostat se z nejedné ošemetné situace. Přestože je s sebou vozí v autě téměř polovina řidičů, nasadit je umí jen asi 57% z nich. Přibližně pětina řidičů se o jejich nasazení zatím nikdy ani nepokoušela. Možná by stálo za to, si to nanečisto vyzkoušet, co myslíte? Vhodné je do kufru přibalit také lano na vyproštění a kyblík písku s lopatkou. Ten vám pomůže s vyjetím ze závěje, ale také v případě nehody pro označení obrysů vozidel.

Nezbytné drobnosti

Pravděpodobně nás to čeká každé ráno – nenáviděné škrábání oken. Se zledovatělou vrstvičkou na oknech si hravě poradíme díky škrabce, která nesmí chybět v žádné funkční výbavě. Námraza nás totiž může potkat kdekoliv, tak je dobré být na ni připraven. Pokud je vrstva ledu silná, přijde vám vhod některý ze speciálních přípravků k odstraňování námrazy ze skla. Velmi důležitý je rovněž malý smetáček, který nás zachrání v případě, že nám auto zasype čerstvý sníh. K častým zimním problémům patří zamrzlé otvory pro klíč v zámku dveří. S tím si poradí rozmrazovač zámků, který však nesmíme nechat ve vozidle. Právě tam by nám totiž v případě zamrznutých zámků byl opravdu k ničemu. Vozidlo se hodí vybavit navíc ještě omyvatelnými gumovými podlážkami, které se dají na rozdíl od koberečků jednoduše vyčistit od bláta a rozteklého sněhu. 

Kufr poslední záchrany

Možná vám to přijde vtipné, nebo nesmyslné vybavovat auto potravinami, ale to, že s autem uvíznete ve vánici i na několik dlouhých hodin není nic nereálného. Nějaké trvanlivé potraviny se v takovém případě hodí, stejně tak jako zásoba pitné vody. V případě uvíznutí na cestě jistě oceníte také teplé oblečení nebo deky, náhradní rukavice a baterku. Také kanystr s pár litry paliva nás může jednou zachránit od nepříjemného pochodu k nejbližší benzinové pumpě. 

Hlavně nezamrznout!

Jednou z nutností, kterou musíme před zimou provést, je výměna tekutin v nádržce ostřikovačů. Letní směs vyměníme za zimní, u níž máme na výběr hned z několika druhů lišících se podle toho, do jak extrémních teplot jsou určeny. Musíme se tedy řídit tím, jaká venku panuje zima. Dostatečnou pozornost bychom měli věnovat také chladiči a jeho chladící směsi, která by měla být samozřejmě mrazuvzdorná a tudíž nemrznoucí. Rozhodně také nezapomeňte zkontrolovat stav akumulátoru při zatížení, v případě nutnosti pak proveďte jeho dobití nebo úplnou výměnu. Mráz totiž výrazně negativně ovlivňuje životnost akumulátoru.

Komfort během jízdy

Pokud nesnášíte, když sednete do vymrzlého auta a to vaše není vybaveno vyhříváním sedadel, můžete tento problém vyřešit pořízením vyhřívaných potahů na sedadla. Jsou cenově velmi dostupné a výrazně zvýší komfort při cestování. K výhodám takovýchto potahů patří, že se velmi rychle zahřejí, podstatně příjemnější tak pro vás mohou být i minuty krátce po nastartování auta. V interiéru vozidla se vám budou také nesmírně hodit utěrky s přípravkem proti mlžení skel. Spíše než v zimě je oceníte během deštivých podzimních dní.

Udržujte auto v čistotě

Stejně tak, jako udržujete karoserii vašeho auta čistou v létě, měli byste jí věnovat dostatečnou péči i v zimním období. Právě v zimě by starost o povrch i podvozek auta měla být ještě intenzivnější, protože na něj působí posypové soli. Vlhkost, mráz a posypová sůl jsou největšími nepřáteli každé karoserie, jejich vlivem auto velmi trpí. Pro zimní údržbu se hodí vysokotlaké čističe, které zbaví auto nečistot snadno a rychle. Pokud se chcete vyhnout nepříjemnému jarnímu překvapení, měli byste auto omývat wapkou alespoň jednou týdně. Vždy je však třeba nechat auto uschnout v teplotě nad bodem mrazu, jinak se můžete potýkat s komplikacemi v podobě zamrzlých zámků a podobně. 

- jap -

Další články z rubriky Auto-moto dovolená:
Druhý kufr auta
Kde bydlet na dovolené? Zkuste karavan nebo obytné auto
Autem do Bulharska v roce 2012
Desetidenní putování karavanem po Sardinii
Bezpečná přeprava kola na cestách

Článek byl zobrazen 6913 krát.

Kontextová reklama

Diskuze k: Nezbytná zimní výbava auta

V tomto tématu zatím nejsou žádné příspěvky

Vstoupit do diskuze

 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

TOPlist
 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.