Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Druhý kufr auta

10.06.2012

Vyrážíte na dovolenou a zjišťujete, že máte poněkud více zavazadel, než jste čekali? Začínáte propadat panice, kam je všechny dáte? V dnešní době již nemusíte složitě skládat kufry na podomácku vyrobenou střešní zahrádku auta, ale využít moderního autoboxu.

Jelikož jsme národem automobilových turistů, bude se nám takovýto autobox hodit nejen v létě, ale i v zimě. Přepravovat v nich můžete lyže, kočárky, batožiny, kempingové vybavení či nářadí a spoustu dalších potřebných věcí. Boxy zvětší zavazadlový prostor vašeho vozu a vy se nebudete muset starat, jestli se tašky všech členů rodiny vejdou do auta. Výhodou autoboxů je také jejich snadné namontování, odmontování a nakládání zavazadel.

V dnešní době jsou střešní boxy v mnohem větší oblibě než jednoduché střešní nosiče, a to hlavně proto, že jsou víceúčelové. Vaše věci jsou tak chráněny před nepřízní počasí, špínou, a jelikož jsou uzamčeny, tak i před případnými nenechavci.

Výběr
Než se vydáte na nákup autoboxu, měli byste si ujasnit, jak často budete zařízení používat a co v něm budete nejčastěji převážet. Důležité je rovněž vědět, jaký rozměr budete potřebovat. Pro převoz lyží je nutný dostatečně dlouhý box o délce 220 – 230 cm, pro carvingové lyže a snowboardy postačí délka 200 cm a pro rozměrné náklady musíte mít zase box s velkým objemem. Pro letní dovolenou je ideální box dlouhý kolem 150 cm.

Vedle autoboxu máte možnost na střeše auta převážet i kola na nosiči, v tom případě si musíte vybrat autobox, který je dostatečně úzký. Podle velikosti auta se vybírá také šířka zařízení, která může být od 20 cm až po 1 m i více. Na dnešním trhu najdete široký výběr značek od nejrůznějších výrobců a mnoho modelových řad, aby byly uspokojeny požadavky všech zákazníků. Pokud však nechcete investovat do vlastního autoboxu, můžete využít nabídky některé z půjčoven a box si na dovolenou třeba jen zapůjčit.

Materiál
Důležitým faktorem pro výběr střešního autoboxu je materiál, ze kterého je vyroben. Od něj se odvíjí konečná cena výrobku. Nejlevnějším materiálem je čistý polystyrén, dále se používá kombinace polystyrénu a polypropylénu, recyklovaného nebo nerecyklovaný plastu ABS. Nejdražší jsou vrstvené desky z plastu ABS a polykarbonátu, které jsou odolnější a tužší. Na vrstvu ABS se nastříká barva a na ni vrstva polykarbonátu, čímž vzniknou tzv. metalické boxy, které jsou však dost nákladné. Tloušťka stěn jednotlivých boxů by se měla pohybovat v rozsahu od 3 do 5mm, optimální jsou tedy 4mm.

Konstrukce
Většina autoboxů, které dnes najdete na trhu, je zkonstruována tak, aby kladly co nejmenší odpor vzduchu a nenarušovaly aerodynamiku vozu. Důležitou roli v rozhodování jaký střešní autobox zakoupit hraje také vybavení zamykacím krytem. Na autoboxu můžete mít zavírací systém jednoho centrálního zámku nebo dvou zámků, obsahujících uzavírací mechanismus podle evropského standardu. Vzpěry víka mohou být mechanické a plynové. Více jsou však v oblibě mechanické, protože se na ně můžete spolehnout za každého počasí a nebývají poruchové. Uvnitř boxu najdete popruhy sloužící pro upevnění přepravovaného nákladu. Autoboxy mohou být otevíratelné jak z levé, tak i pravé strany.

 

Montáž
Při výběru se rozhodujte také podle toho, jak vám vyhovuje systém upínání, montování a druhy použitých zámků. Existují již také rychloupínací systémy, kdy se montáž provádí bez použití nářadí. Za takovéto vymoženosti si však musí zákazník připlatit. Boxy se dají upevnit pomocí ocelových lanek na střešní nosiče, na nosiče tažného zařízení nebo existují i plátěné boxy určené pro převoz na zahrádkách. K tomu, abychom mohli na autě přepravovat autobox, musíme mít na něm připevněn střešní nosič. Některé automobily jsou vybaveny podélníky, tzv. hagusy, proto je na ně nutno připevnit příčné nosníky neboli příčníky. Na ně, nebo střešní nosič je následně usazen autobox. Při výběru nosičů a příčníků však musíte dávat pozor, aby pasovaly právě na váš typ auta. Cena střešního nosiče se vás vyjde minimálně na 1000 Kč a více.

Bezpečnost
Autoboxy musí procházet potřebnými atesty, které jsou v České republice obzvláště přísné. Je nutné dodržovat váhové parametry, aby nedošlo k poškození auta nebo samotného boxu. Při jízdě s boxem upevněným na střeše auta bystě neměli překračovat rychlost 130km/h. Je nutné mít nosič i box správně namontován, aby nedošlo k jejich uvolnění. Problém by mohl nastat i v případě silnějšího poryvu větru. Pokud si nejste jisti, zda máte autobox správně namontován, požádejte o radu a kontrolu ve specializované prodejně.

Cena
Na českém trhu se nejčastěji setkáte se stylovými a prostornými střešními autoboxy značek Thule, Neumann, Hakr, Mont Blanc, Piccolo, Böhm, Fapa a NLF. Všechny tyto značky nabízí kvalitní a bezpečné autoboxy se skvělým designem, výbornou stabilitou a nízkým odporem vzduchu. Jsou určeny pro téměř všechny automobily, které lze potkat na našich silnicích. Přestože se ceny střešních boxů mohou vyšplhat až na 30 tisíc korun, nejčastěji si lidé pořizují autoboxy, jejichž pořizovací cena se pohybuje mezi 4 – 6 tisíci korunami.

Autor: Jana Přibylová

Článek byl zobrazen 10194 krát.

Kontextová reklama

Diskuze k: Druhý kufr auta
(Počet příspěvků: 1, poslední: 28 | 10:05:59.12.2018 | )

.. Rakev [Ludva]

Vstoupit do diskuze

 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

TOPlist
 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.