Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Asie je se svou rozlohou 43 540 000 km2 největším světadílem na světě a zabírá téměř třetinu veškeré světové pevniny. Je však také nejlidnatějším kontinentem, počet obyvatel zde již překročil hranici 4 miliard a stále stoupá. Šest z deseti obyvatel světa žije právě v Asii. Asie je od Evropy oddělena pohořím Ural a od Afrického kontinentu Suezským průplavem.Asii omývá Severní ledový oceán, Tichý a Indický oceán a také několik moří, například moře Laptěvů, Východosibiřské, Beringovo, Ochotské, Japonské, Žluté, Jihočínské a Arabské moře. Díky obrovské rozloze Asie jsou zde markantní rozdíly, jak v podnebí, přírodních podmínkách, vyspělosti jednotlivých zemí či náboženství. Třeba na severu v Rusku najdeme chladnou a nehostinnou Sibiř, zatímco na jihu v Indonésii tropickou teplou oblast. Vegetační pásy tady zastupuje tundra, tajga, stepi, lesostepi, pouště i polopouště.

Celý kontinent je převážně hornatý. Průměrná nadmořská výška činí 940 metrů. Nejvyšší horou Asie a zároveň i celého světa je Mt. Everest měřící úctyhodných 8 848 metrů nad mořem. V Himálaji se nachází většina nejvyšších hor na světě. Z dalších významných pohoří můžeme jmenovat ještě Kavkaz, Altaj, Hindukúš a Ural. Oproti tomu je zde také nejnižší bod planety Mrtvé moře v Izraeli, které leží v proláklině –394 metrů. Nížiny najdeme převážně na Sibiři. Je zde Západosibiřská a Severosibiřská rovina. Také na východě Číny u pobřeží Žlutého moře se rozkládá Velká čínská nížina a na severu Indie Indoganžská nížina. V Asii jsou také četné pouštní oblasti, například poušť Gobi, Taklamakan, Velká solná poušť a pouště na Arabském poloostrově.Pobřeží Asie je velmi členité, najdeme zde spoustu poloostrovů, ostrovů a souostroví. Největším ostrovem je Borneo s rozlohou 737 000 km2. Dále zde najdeme souostroví Velké a Malé Sundy, Filipíny, Japonské ostrovy, Kurily a v Indickém oceánu Srí Lanku či Maledivy. Největší řekou protékající Asií je Jang-c´-ťiang s délkou 5 700 km. Dalšími významnými toky jsou Žlutá řeka, Mekong, Ganga, Indus, Ob, Jenisej a Lena. Největší vodní plochou je jezero Kaspické moře s rozlohou 395 000 km2.

V Asii vznikla snad veškerá světová náboženství. Žijí zde jak buddhisté, hinduisté, židé, tak i křesťané či muslimové. Nejlidnatější zemí světa a tohoto kontinentu je Čína s 1 312 897 300 obyvateli, za ní následuje Indie. Asie je také oblastí, kde v dávných dobách žily vyspělé kultury jako byli Chetitové, Sumerové, Hebrejci nebo Babylóňané. Jsou zde zastoupeny všechny lidské rasy, převažují mongoloidní.

ulice Tokia

Patrné jsou velké rozdíly ve vyspělosti a bohatství asijských zemí. Nejvyspělejší je Japonsko, bohaté jsou také státy Perského zálivu mající bohaté zásoby ropy. Takovými státy jsou Katar, Kuvajt či Spojené arabské emiráty. Nepál, Jordánsko a Jemen představují nejchudší státy.

V Asii najdeme všechny podnebné pásy: tropický, subtropický, mírný i studený. Nejchladnějším místem je Ojmjakon v Rusku, kde je průměrná teplota –16,3 stupňů. Nejteplejším místem je ostrov Perim v Jemenu s teplotou 30 stupňů Celsia. Nejvýrazněji ovlivňuje podnebí nadmořská výška na území pohoří Himálaj. Jsou zde rozsáhlé oblasti pokryté horskými ledovci. Jižní svahy zachytí většinu dešťů, proto jsou oblasti poměrně suché.

 

Náš tip

SEYCHELY 2023

Pobytově-poznávací zájezd po souostroví Seychely. 3 největší ostrovy Mahé, Praslin a La Dique, koupání, botanická zahrada s ohradou s želvami, národních park Vallée de Mai na ostrově Praslin. CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

TOPlist
 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.