Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Afrika je třetím největším kontinentem. Má rozlohu 30 065 000 km², což představuje 20,3 % celkového povrchu souše na Zemi. Afrika má více než 960 miliónů obyvatel (2007), což je jedna osmina celkové populace Země.

Je oddělena od Evropy Středozemním mořem a s Asií je spojena úžinou Suezu (přes kterou vede Suezský kanál). Geopoliticky je Egyptský Sinajský poloostrov také považován jako část Afriky. Od nejsevernější části, Bílého mysu (Ra’s al Abyad) v Tunisku (37°21′ N), do nejjižnější části, Střelkového mysu (34°52´ S), je vzdálenost přibližně 8 000 km. Z nejzápadnější části, Pointe des Almadies (Zelený Mys) v Senegalu (17°33′22″ W), do nejvýchodnější části (Ras Hafun v Somálsku, 51°27′52″ E) je to asi 7 400 km. Délka pobřeží je asi 26 000 km.Afrika má nejjednodušší stavbu ze všech kontinentů. Od prvohor neproběhlo žádné výraznější vrásnění kromě okrajových částí (pohoří Atlas) zasáhlo sem Hercynské a následně Alpinské vrásnění, v mladších prvohorách pak ještě vrásnění v Kapských horách. V mladších třetihorách došlo v důsledku epiplatformní tektoniky k rozlámání na kry, které byly v některých oblastech vyzdviženy, v jiných naopak poklesly. Jádro kontinentu tvoří Africký štít (původně v centru Gondwany), který tvoří především silně metamorfované předprvohorní horniny, které v pozdějších dobách postihla jak vrásnění, tak denudace.

Afrika je nejstarším obydleným územím na Zemi a všeobecně se má za to, že lidská rasa se vyvinula na území dnešního afrického kontinentu. Během 20. století antropologové objevili mnoho fosílií a evidovali lidské osídlení přibližně před sedmi miliony let. Slavná rodina Leakeyova objevila několik druhů opočlověka, který se vyvinul do typu člověka jako ho známe jako např. Australopithecus afarensis (radiometricky datován do 3,9-3,0 miliony let př.n.l.), Paranthropus boisei (2.3-1.4 miliony let př.n.l.) a Homo ergaster (asi 600 000-1,9 milionů let př.n.l.).

Po dobu prehistorického věku neměla Afrika žádné národní státy (jako ostatní státy světa té doby). Místo toho byla obydlena kmeny lovců a sběračů jako např. kmeny Khoi a San (dnes známými jako bušmeni).

Kolem roku 3300 př.n.l. vzniká na severu Afriky říše Egypt. Ta existovala s proměnlivým vlivem na tehdejší civilizace až do roku 343 př.n.l. Ostatní větší civilizace zahrnují Etiopii, Núbijské království, království Sahelu (Ghana, Mali a Songhai) a Velké Zimbabwe.Ve 14. století do Afriky přišli evropští cestovatelé. Vyjednávání s některými místními kmenovými náčelníky Evropanům umožnilo zajmout a zotročit milióny Afričanů. Byli odvlečeni na práci do celého světa. Tento obchod je známý jako obchodování s otroky. Kupříkladu dnešní černošská populace v USA (afroameričani) je pozůstatkem oněch dob. Na začátku 19. století evropské imperiální mocnosti obsadily většinu afrického kontinentu a vytvořily kolonie. Koloniální panství skončilo až s koncem 2. světové války, kdy všechny kolonie postupně získaly nezávislost. Značná část dnešních států v Africe má hranice pocházející ještě z období kolonialismu.

Obyvatelstvo Afriky jsou převážně černoši. Zimbabwe a Jihoafrická republika si udržují malé, ale významné menšiny bělochů a Asiatů. Státy v severní Africe mají arabské většiny.

Afrika je domovem celé škály různých náboženských skupin. Křesťanství a islám jsou výrazně zastoupeny v mnoha zemích, zatímco další země si udržují regionálně jedinečné kmenové zvyky a obyčeje.

 

Náš tip

Krásy Jordánského království 2024

Krásy Jordánského království 2024Zážitkový okruh Jordánskem s českým průvodcem. Východ slunce ve Wadi Rum, tajemná Petra a další památky. Pobyt v luxusním hotelu u Mrtvého moře. Plavba po Rudém moři a mnohem více. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

TOPlist
 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.