Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Zábava zvaná snowtubing

17.12.2012

Nepatříte mezi nadšené lyžaře, ale také byste chtěli mít nevšední zážitky z rychlé jízdy? Nebo si chcete lyžařský pobyt jen něčím zpestřit? Vyzkoušejte snowtubing, který je skvělou zimní zábavou pro malé i velké. Že nevíte, o čem je řeč? Jako malí jste provozovali snowtubing určitě také, akorát vaše výbava na svahu jistě nebyla tak dokonalá.

Jako snowtubing je označována jízda v speciálním gumovém člunu, který se prohání upravovaným sněžným korytem. Pro mnohé dospělé je to možnost, jak se alespoň na chvíli vrátit do dětských let, do doby, kdy si půjčovali z kuchyně pekáče nebo z garáže pneumatiky a utíkali s nimi na vrchol nejbližšího zasněženého kopce. Tím nejlacinějším „dopravním prostředkem“ na svahu pak byl obyčejný igelit, který však nejednomu z nás způsobil pořádnou bolest kostrče. Dnes tuto zábavu napodobuje snowtubing, který je však mnohem pohodlnější a bezpečnější. 

Co je snowtubing?

Název snowtubing vznikl spojením dvou anglických slov a to snow (sníh) a tube (dráha). Jde tedy o jízdu na zasněžené dráze ve speciálním, vzduchem naplněném člunu. Jde o jistý druh adrenalinové zábavy, ale o své zdraví se bát nemusíte. Dráhy pro snowtubing jsou udělány tak, aby jízda na nich byla bezpečná. Tuto rekreační činnost si můžete na čerstvém vzduchu vychutnávat ve dne i v noci. Některé zimní areály jsou vybaveny večerním osvětlením snowtubingových drah. 

snowtubing
Foto: Snowtubing Park Špindlerův Mlýn - Bedřichov

V čem a kde se jezdí?

Snowtubing se provozuje na speciálních kulatých gumových člunech s úchyty, které jsou vyplněny bezpečnostní duší. Některé snowparky jsou vybaveny dvěma typy člunů, které se využívají v závislosti na typu sněhu – čluny pak jezdí rychleji nebo pomaleji. Tyto čluny se pouští do speciálně vybudovaného koryta, které je buď přírodně, nebo uměle zasněžováno a také lehce zaledováno. Nahoru na kopec se necháte vyvézt vlekem – lano se nahoře automaticky odepne a vy tak nemusíte vystupovat z člunu.

Dolů už vám to pak jede samo a vrháte se vstříc dobrodružství. Na trati se nachází většinou několik zatáček, malý skokánek a na konci je uměle vytvořen sněhový protisvah, který se postará o zastavení člunu. Vzhledem k tomu, že se držíte v předem vytyčené dráze a lehce proplouváte sněhovým korytem, je snowtubing opravdu bezpečnou zábavou. Je však třeba se pevně držet úchytů.

Pro koho je snowtubing vhodný?

Snowtubingu se může věnovat každý, komu se tento druh zábavy líbí. Dovádět na gumovém kruhu mohou jak dospělí, tak i děti od pěti let. Rodiče, kteří na snowtubing své děti pouští, by je však měli vybavit ochrannými pomůckami. Kromě vhodného zimního oblečení jsou nutné pevné boty a hodí se i lyžařská helma. Přestože je snowtubing mnohem bezpečnější než lyžování, zvláště u dětí je třeba dbát na zvýšenou opatrnost a nic nepodcenit. Helmy je většinou možné půjčit u obsluhy snowtubingu. Co se týče váhy, tak pro snowtubing nebyl zaveden žádný váhový limit účastníka. 

Jízda na mnoho způsobů

Snowtubing je jedinečným zážitkem, radost z rychlé jízdy a pocit volnosti je ve většině případů ještě umocněn výhledem na okolní nádhernou zasněženou krajinu. Při provozování snowtubingu je třeba dodržovat nařízení, že v jednom člunu může jet vždy jen jedna osoba - jízda ve dvou či ve skupinách je zakázána. To ovšem neznamená, že musíte být na svahu sami. Můžete tam být s rodinou či přáteli, ale každý z nich musí mít svůj vlastní kruh. Sjíždět sněhovým korytem tedy můžete samostatně, nebo se podobně jako na řetízkovém kolotoči chytat s jiným jezdcem. Také můžete zkusit vytvořit jakéhosi hada z několika člunů a řítit se korytem společně. Snowtubing je právě ideální zábavou pro rodiny či větší skupiny lidí bez ohledu na věk. A pokud se ptáte, na kolik vás taková zimní zábava vyjde, pak budete myslím mile překvapení. Jedna jízda stojí (v závislosti na konkrétním areálu) od 15 do cca 40 Kč. 

Aby byl snowtubing opravdu bezpečný, je třeba dodržovat několik zásad:
- čluny se smí používat pouze na vyznačené trati, nikdy ne ve volném terénu! 
- jízda je možná pouze vsedě s nohama venku
- jedna duše je určena pouze pro jednu osobu
- je třeba dodržovat pokyny obsluhy

Snowtubingové dráhy v ČR

V České republice je dnes velký počet snowtubingových drah, nachází se téměř u každého lyžařského areálu. Zde jsou některá z nich:

Skiareál Větrov – Tento lyžařský areál, který nabízí i snowtubingovou dráhu se nachází ve Vysokém nad Jizerou v západní části Krkonoš a nabízí tak nádherný výhled na okolní hory. K dispozici je zde jedna z nejdelších a nejčlenitějších snowtubingových drah v ČR. Je dlouhá 200 metrů, má vlastní vlek a můžete si na ní užívat zábavu i večer, má totiž večerní osvětlení. Otevřeno je každý den od 10 do 19h a v nabídce jsou různé slevové akce pro školy, firmy a skupiny nad 15 lidí.
www.skiareal-vetrov.cz

Snowtubing Park Špindlerův Mlýn - Bedřichov – Tento krkonošský areál byl situován téměř do samotného centra Špindlerova Mlýna. Díky tomu je velmi dobře dostupný autem, skibusem nebo na lyžích. V provozu je od 10 do 21 hodin a umožňuje také noční jízdy. Nabízí výrazné slevy pro školy, možnosti pronájmu člunů pro soukromé i firemní sportovní společenské akce. 
www.snowtubingpark.cz/cs/snowtubing-park

HEIpark Tošovice - Snowtubing můžete vyzkoušet také v HEIparku Tošovice, který se rozkládá mezi Fulnekem a Jakubčovicemi nad Odrou. V provozu je od 9 do 21 hodin, rovněž zde je tedy umožněno se věnovat večerní jízdám. Do areálu je možné se dostat pouze po zakoupení čipové karty, kterou je nutné nabít alespoň na 10 jízd. O občerstvení se v tomto areálu stará výtečná restaurace. www.heipark.cz 

snowrtubing
Foto: HEIpark Tošovice

Funpark Sněhulák – snowpark se nachází ve středních Krkonoších v nadmořské výšce 730 metrů, na úpatí vrcholu Žalý v blízkosti Vrchlabí. Jde o jediný areál v této oblasti, který je výhradně zaměřen na děti a rodiny s dětmi. Poloha areálu umožňuje nejkrásnější panoramatické výhledy na Krkonoše. Děti do 5 let a do výšky 100 cm mají vlek zdarma. V areálu funguje pro účely občerstvení Skibar.

Snowtubing park Bedřichov - Snowtubingovou dráhu můžete navštívit také v Bedřichově v Jizerských horách. Tato atrakce zde funguje denně od 9 do 16:30 hodin. Každý účastník snowtubingu musí povinně nosit helmu, jejíž zapůjčení je započítáno v ceně. 

Sportareál Klíny – V tomto areálu ve východní části Krušných hor se nachází zhruba 120 metrů dlouhá dráha pro snowtubing, na jejíž start vás vyveze speciální vlek. Za snowtubingem můžete vyrazit v sobotu a v neděli od 11 do 16 hodin. Hlad je možné zahnat ve zdejším Skibaru.
www.kliny.cz

Ski Třanovice – nedaleko Českého Těšína se v malé obci Třanovice nachází skiareál Třanovice, který nabízí také snowtubingovou dráhu. Pro školní výlety, výlety skupin a firemní akce nabízí zajímavé slevy. V bezprostřední blízkosti areálu jsou připravena bezplatná udržovaná parkoviště. Přes týden je snowtubingová dráha otevřena od 15 do 21 hodin, o víkendech pak od 9 do 21 hodin. www.skitranovice.cz

- jap -

Další zajímavé články:
Jak vybrat lyže?
Kdo maže, ten jede, aneb jak správně namazat skluznici
Lyžařské desatero pro bezpečný pohyb na sjezdovkách
Péče a údržba sjezdových lyží
La Norma - útulný lyžařský areál v Savojských Alpách

Článek byl zobrazen 8781 krát.

Diskuze k: Zábava zvaná snowtubing

V tomto tématu zatím nejsou žádné příspěvky

Vstoupit do diskuze

 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

TOPlist
 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.