Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Lyžařské desatero pro bezpečný pohyb na sjezdovkách

06.11.2018

Od 1. ledna 2010 platí na sjezdovkách deset pravidel, která vydala Mezinárodní lyžařská federace (FIS) a jimiž by se měl řídit každý lyžař a snowboardista. Tato pravidla stanovují, jak by se měli milovníci těchto zimních sportů na sjezdovkách chovat, aby neohrožovali sebe ani ostatní. Víte, o jakých pravidlech je řeč? Dokázali byste lyžařské desatero vyjmenovat?

Zanedlouho nastane ten pravý čas pro všechny vyznavače zimních sportů. Sjezdovky se velmi rychle zaplní a mezi ukázněnými lyžaři a snowboardisty se bohužel občas objeví i takoví, kteří nehledí na ostatní a pasují se na krále sjezdovek. Tak jako se vyskytují piráti na silnicích, najdeme podobné piráty i na svazích a to nejen doma, ale i v zahraničí. Stejně tak, jako ti automobiloví, tak i ti s lyžemi či snowboardem na nohou dokážou způsobit tragédii. Mnozí totiž mají dojem, že zasněžené svahy jsou místem, kam mají povolen vstup jen ti, kdo vyznávají adrenalinovou jízdu. Neuvědomují si však, že ne každý, kdo se na svah postaví, musí být zrovna mistrem světa a už vůbec nedokáže předvídat úmysly těchto „vládců sjezdovek“. 

desatero na sjezdovkách

Na sjezdovkách se tak bohužel poměrně často setkáváme s velmi neohleduplnými lyžaři a snowboardisty, kteří si myslí, že byl svah stvořen jen pro ně a musí mít vždy volnou cestu. Přitom užít si trochu zimních radovánek přijíždějí často rodiny s malými dětmi, senioři či začínající lyžaři. A tito lidé jim mnohdy nejsou schopni uhnout z trasy tak rychle jak je potřeba a pak dochází k nehodám, které mohou mít fatální důsledky. Proto je lyžařské desatero zakotveno v zákoně o cestovním ruchu, za jeho porušení sice není možné udělit pokutu, ale člověka, který jej poruší, je možné vykázat ze svahu a odebrat mu skipas. 

Pro pohyb na sjezdovkách tak byla stanovena jasná pravidla, která mají pomoci zamezit tomu, aby někdo svou bezohlednou jízdou zkazil život, v lepším případě třeba jen prázdniny či dovolenou úplně nevinným lidem. Samotný jezdec většinou neutrpí tak vážná zranění, jako člověk, do něhož vrazil. On sám je totiž na případnou kolizi připraven, protože „překážku“ na svahu včas uvidí, ale osoba, do níž ve vysoké rychlosti narazí, není na srážku vůbec připravena. 

Lyžařské desatero není žádnou novinkou, ve světě i u nás platilo již v minulosti, ale teprve v roce 2010 se stalo součástí zákona o podmínkách podnikání v oblasti cestovního ruchu a tak má větší váhu. Tento právní předpis hraje při případném vymáhání způsobené škody v civilněprávním i trestněprávním řízení významnou roli. Provozovatelé lyžařských areálů proto musí mít tato pravidla zabudována do svých provozních řádů. Jsou závazná pro všechny návštěvníky. V desateru pro bezpečný pohyb na sjezdovkách jsou jasně vymezeny také pojmy, jako je běžecká, sjezdová nebo jiná trať. 

Jak se tedy chovat při lyžování abychom neohrožovali druhé?

1. Beru ohled na ostatní lyžaře
Každý lyžař a snowboardista se musí na svahu chovat tak, aby neohrožoval a nepoškozoval někoho jiného.

2. Musím zvládat rychlost i své lyže
Lyžař i snowboardista musí svou rychlost i způsob jízdy přizpůsobit svým schopnostem, terénu, sněhovým a povětrnostním podmínkám i hustotě provozu. Také by měl dodržovat dostatečnou vzdálenost od ostatních, tedy udržovat si ostatní jezdce na dohled. 

3. Správně volím jízdní stopu
Lyžař či snowboardista přijíždějící zezadu musí zvolit svou jízdní stopu tak, aby neohrožoval lyžaře či snowboardistu jedoucího před ním.

4. Předjíždím s rozmyslem
Předjíždět je možné shora či zdola, zprava nebo zleva, ale vždy jen na takovou vzdálenost, která ponechává předjížděnému lyžaři či snowboardistovi dostatečný prostor, pro všechny jeho pohyby.

5. Vjíždím na trať a rozjíždím se opatrně
Každý, kdo vjíždí na sjezdovku, nebo z ní vyjíždí, musí se vždy dobře rozhlédnout na všechny strany a přesvědčit se, že jeho manévr neohrozí jeho ani ostatní uživatele trati. Totéž platí i pro ty, kdo se po zastavení chystají opětovně rozjet. 

6. Zastavuji se jen na bezpečných místech
Žádný lyžař ani snowboardista se nesmí zbytečně zdržovat na úzkých a nepřehledných místech trati – výjimkou je stav nouze. Když dojde k pádu, musí uživatel svahu opustit místo co nejrychleji.

7. Stoupám a sestupuji po okraji sjezdovky
Lyžař a snowboardista, který vystupuje nahoru anebo sestupuje dolů pěšky, musí používat jen okrajové části sjezdovky.

8. Respektuji značky
Každý uživatel lyžařské trati musí dbát na značení a respektovat signalizaci.

9. Umím jednat při úrazech
Pokud se stane úraz, je každý lyžař či snowboardista povinen poskytnout zraněnému první pomoc.

10. Prokážu svou totožnost
Každý lyžař a snowboardista pohybující se na trati je v případě úrazu povinen prokázat svou totožnost a to bez ohledu na to, zdali je účastníkem, nebo jen svědkem nehody. 

Je jisté, že tato pravidla asi úplně nedokážou zamezit tomu, aby docházelo na svazích k nehodám, ale jsou alespoň pozitivním posunem vpřed, co se týče bezpečnějšího provozování zimních sportů. Je vždy jen na návštěvnících lyžařských areálů, jestli se s pravidly seznámí a budou je i v praxi důsledně dodržovat a uplatňovat. Každopádně pirátům sjezdovek tak již skončily časy beztrestného řádění.

- jap -

Předchozí články z Vybavení na cesty 
Péče a údržba sjezdových lyží 
Sáňkujeme s dětmi 
Vybíráme lední brusle 
Nakupujeme zimní boty 
Seznámení s outdoorovými materiály 

Článek byl zobrazen 21990 krát.

Kontextová reklama

Diskuze k: Lyžařské desatero pro bezpečný pohyb na sjezdovkách

V tomto tématu zatím nejsou žádné příspěvky

Vstoupit do diskuze

 

Náš tip

SEYCHELY 2023

Pobytově-poznávací zájezd po souostroví Seychely. 3 největší ostrovy Mahé, Praslin a La Dique, koupání, botanická zahrada s ohradou s želvami, národních park Vallée de Mai na ostrově Praslin. CK SIMON TOURIST.

Zájezd do LIBANONU 2023

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s CK TILIA za starověkými Féničany, po stopách římského impéria, prvních křesťanských komunit, kalífů, křižáků a mamlúků. Poznejte historii Libanonu a jeho kulturní rozmanitost. Termín: květen 2023

ZÁJEZDY ON-LINE 2022

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2022 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

TOPlist
 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.