Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Jak vybrat sněhové řetězy na osobní auto

08.11.2020

Ne vždy se v zimním období můžeme autem pohybovat po upravených a posypaných cestách. Zejména při cestách do horských oblastí nás mohou zaskočit sněhové závěje, která nám znemožní pokračovat v jízdě. V těchto situacích přichází na řadu sněhové řetězy. Jak ale vybrat ty správné?

Přestože kvalitní zimní pneumatiky umožnují během zimních měsíců bezpečnou jízdu, můžeme se dostat do situace, kdy nám jednoduše stačit nebudou a my zůstaneme uvíznutí někde v závěji. Pro tyto případy je vždy dobré mít v kufru auta také sněhové řetězy. Pomohou nám čelit nečekané sněhové nadílce a nebudeme tak muset čekat na to, až z vozovky sníh odklidí silničáři. Oceníme je zejména na horských silnicích s prudšími svahy a všude tam, kde je kvůli sněhu problém udržet vůz na silnici. Na některých silničních úsecích je používání sněhových řetězů dokonce povinností. Zvyšují přilnavost vozidla, respektive jeho kol, k vozovce.

Jak vybírat sněhové řetězy?

Při výběru sněhových řetězů je třeba se zaměřit na to, zda jsou vhodné právě pro vaše auto a rozměr vašich pneumatik. Každé auto má totiž jiný prostor v podběhu, proto je třeba zohlednit i značku vozidla a konkrétní model. Jedině tak je možné dosáhnout maximálního účinku sněhových řetězů. V případě, že byste vybrali špatnou velikost, mohly by se poškodit boky pneumatik. Před koupí sněhových řetězů si proto zjistěte přesný rozměr plášťů pneumatik, na které je hodláte nasazovat. 

sněhové řetězy Pewag Snox 540
Foto: sněhové řetězy Pewag Snox 540

Při nákupu sněhových řetězů se zajímejte rovněž o to, jestli mají atesty, které prověřují jejich funkčnost, bezpečnost a uživatelské pohodlí. V České republice toto splňují sněhové řetězy s atestem ATEST 8 SD, v zahraničí to označují certifikáty TÜV nebo Ö-nörm. Tyto atesty dnes splňují všechny sněhové řetězy renomovaných značek. Tekuté ani textilní sněhové řetězy však těmto přísným normám neodpovídají. Sněhové řetězy se dají vybírat také podle ceny, kde platí, že čím dražší jsou, tím jsou kvalitnější a jejich montáž snazší.

Typy sněhových řetězů

V současné době se na trhu můžete setkat hned s několika modely sněhových řetězů, které se od sebe liší kvalitou ocelového článku, způsobem nasazování i záběrovými vlastnostmi. Vždy je lepší volit pneumatiky s více články na styčné ploše, což nabízí zejména řetězy s příčkami nebo  žebříkové řetězy – v průměru mají na pneumatice nejméně dvanáct příček. Které sněhové řetězy jsou tedy ty nejlepší?

sněhové řetězy THULE Easy-fit
Foto: sněhové řetězy THULE Easy-fit

Žebříčkové řetězy – tyto řetězy mají jednoduchou konstrukci, která se dopíná pomocí háčků. Skládají se z rovnoběžných řetězů, které jsou rozloženy na běhounu pneumatiky. Nevýhodou je vesměs nízká kvalita ocelových článků. Žebříčkové řetězy se hodí pro ježdění na menší vrstvě sněhu, při silnější sněhové nadílce mají svá omezení. Přestože k jejich nevýhodám patří složitý způsob nasazování, kdy je nutné s vozidlem najíždět do příslušné části řetězu, jsou poměrně oblíbené. Může za to pravděpodobně jejich nízká cena, která se pohybuje okolo 400 Kč. 

Řetězy s příčkami - další možností jsou řetězy s H a X stopou neboli tzv. příčkové řetězy, které se na běhounu pneumatiky buďto kříží do písmene X, nebo vytváří písmeno H. Jde ve skutečnosti o jakousi vylepšenou modernější variantu žebříčkových řetězů. Základní řetěz pokrývá větší plochu pneumatiky a proto je i záběr lepší, než u žebříčkových řetězů. Mají dobrou přilnavost a jsou účinné co do pohyblivosti i brždění. Také jejich mnohem snadnější montáž způsobuje, že cena sněhových řetězů s H nebo X stopou začíná tam, kde cena žebříčkových řetězů končí.  Můžete do nich investovat třeba 500 Kč, ale i klidně i pár tisíc.

Šikmostopé sněhové řetězy – sněhové řetězy se šikmou stopou mají tu výhodu, že pokrývají celý povrch pneumatiky. Jsou vysoce přilnavé k vozovce a mají kratší brzdnou dráhu. Vyrábí se z vysoce kvalitní oceli, díky čemuž mají tedy dlouhou životnost a jsou vysoce účinné. Jejich montáž i demontáž je poměrně jednoduchá. Ze všech druhů řetězů jsou však nejdražší, ty nejlevnější pořídíte od 1000 Kč. 

Textilní sněhové řetězy – dnes můžete v obchodech narazit také na textilní sněhové řetězy, které vynikají svou lehkostí, skladností, snadnou montáží a k jejich výhodám patří i to, že nevydávají žádný hluk. Textilní sněhové řetězy jsou vlastně jednoduchými omyvatelnými návleky na pneumatiky. Vzhledem k tomu, že jsou tvořeny polypropylenovým vláknem, které je opleteno ocelovým drátem a zatkáno do textilu, je jejich životnost poměrně krátká (udává se 300 až 500 km). Pokud tedy patříte jen mezi občasné návštěvníky hor a chcete mít pro případy nouze v kufru nějakou záchranu, budou se vám textilní sněhové řetězy jistě hodit. Jejich cena se pohybuje okolo 2 tisíc korun. 

Tekuté sněhové řetězy – na sníh a led je možné vyzrát také koupí tekutých sněhových řetězů, které se prodávají v tubě, z níž se následně na pneumatiky také aplikují. Jejich použití je tedy opravdu snadné a aplikaci zvládne každý. Chemická látka obsažená v tubě po aplikaci přilne k povrchu pneumatiky a ztuhne. Za několik stovek metrů až pár kilometrů z pneumatiky zase zmizí a nástřik pak bude potřeba obnovit. Tekuté řetězy zvyšují přilnavosti pneumatik v zimním období a tím pomáhá k bezpečnější jízdě. Jelikož jsou biologicky odbouratelné, nezatěžují životní prostředí. K dostání jsou v nejrůznějších kvalitách, od čehož se odvíjí také jejich výdrž. Na každém takovém výrobku by měla být trvanlivost uvedena na obale (v metrech nebo kilometrech). Běžná cena tuby se pohybuje okolo 250 až 400 Kč.

Textilní sněhové řetězy Autosock 540
Foto: Textilní sněhové řetězy Autosock 540

Jak nasadit sněhové řetězy?

To, že s sebou sněhové řetězy v autě vozíte, je sice hezké, ale pokud je nebudete umět nasadit, ze šlamastiky vám nepomohou. Proto by si každý řidič měl nejdříve nanečisto vyzkoušet, jak na ně. Není to žádná věda. Přestože existuje několik druhů sněhových řetězů, které se zapínají nejrůznějšími způsoby, jejich princip zůstává podobný. Sněhové řetězy se nasazují na hnací nápravu, tedy na přední kola. U vozidel 4x4 je pak třeba zakoupit dva páry sněhových řetězů, abyste měli řetězy na všechna čtyři kola a nedocházelo tak ke ztrátám přilnavosti přední nápravy. 

Sněhové řetězy byste měli nasazovat na rovném místě, stranou od silničního provozu. Raději to udělejte dříve a nečekejte na to, až bude jejich nasazení nezbytně nutné, protože potom už by mohlo být také pozdě. Pokud se rozhodnete pro montáž sněhových řetězů, nezapomeňte zatáhnout ruční brzdu. Během montáže zkontrolujte, jestli hrubší strana řetězů směřuje k zemi. Jakmile máte řetězy nasazeny, ujeďte s nimi pár metrů, zastavte a v případě potřeby je ještě dotáhněte. Pokud je vaše auto vybaveno systémem prokluzování, nezapomeňte jej poté vypnout. Jízda se sněhovými řetězy vyžaduje maximální pozornost řidiče, samozřejmostí je pak nižší rychlost. Maximální povolená rychlost s nasazenými sněhovými řetězy je 50 km/h. 

- jap -

 

Článek byl zobrazen 16769 krát.

Diskuze k: Jak vybrat sněhové řetězy na osobní auto

V tomto tématu zatím nejsou žádné příspěvky

Vstoupit do diskuze

 

Náš tip

Velký poznávací okruh Srí Lankou

Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera.Velký poznávací okruh Srí Lankou s návštěvou největší buddhistické slavnosti Esala Perahera a dvoudenním pobytem u Indického oceánu. Česká průvodkyně po celou dobu zájezdu a perfektní servis. CK Tilia.

Zájezd do Keni na safari a Diani beach

Zájezd do Keni na safriPoznávací letecký zájezd po největších krásách národních parků Keni - 7 dní na safari doplněné o pobyt na Diani Beach. CK Simon Tourist.

Plavby včetně letenky za akční ceny

CK Tilia - zájezdy do Izraele, Palestiny, JordánskaVypravte se s RIVIERA TOUR na plavbu po Rudém moři, Středozemním moři nebo Karibiku a poznejty jejich největší krásy. Zažijete neopakovatelnou atmosféru dovolené na výletní lodi. Včetně letenky a českého delegáta.

Výběr nejlevnějších zájezdů

Výběr těch nejlevnějších zájezdů pro rok 2024 za mimořádné ceny. To nejlepší z českých a německých CK na jednom místě. 

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Hotely, apartmány, penziony, prázdninové domy, ubytování v soukromí. Jednoduchá rezervace online.

TOPlist
 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.