Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Vybíráme lední brusle

21.12.2010

Bruslení na ledě je jedním z oblíbených zimních sportů nejen u dětí, ale i u dospělých. Ať už chodíte bruslit na zamrzlý rybník, veřejný stadion nebo hrát s kamarády hokej, vždycky potřebujete vhodné a kvalitní zimní brusle, na jejichž správném výběru byste si měli dát záležet.

Zimní brusle na led je možné rozdělit do několika skupin podle jistých kritérií. Podle toho, kdo je užívá, jsou to brusle dětské a brusle pro dospělé, které se dále dělí na dámské a pánské. Podle druhu sportu, který na nich chcete provozovat, jsou to pak brusle hokejové, krasobruslařské, rychlobruslařské a dokonce i univerzální. Kvalitní brusle jsou vyráběny z moderních nepromokavých materiálů (PVC), které uživateli zaručují pohodlí, stabilitu i nižší hmotnost. Zimní brusle jsou dodávány s ocelovými noži.

Dětské brusle

Dětské lední brusle se nejen konstrukčně, ale i svými parametry liší od zimních bruslí pro dospělé. Brusle určené pro děti mají výhodu v tom, že jsou velikostně nastavitelné. Už tak nemusíte přemýšlet o kolik koupit větší brusle, aby vašemu dítěti alespoň dva roky vydržely. Při výběru je nutné akorát dávat pozor na to, aby velikost botičky nikdy nebyla větší o více jak tři čísla skutečné velikosti nohy vašeho dítěte - a to při jakémkoliv nastavení. Kupovat brusli větší z důvodů delší výdrže je tak naprostý nesmysl, nejen že by se dítěti špatně bruslilo, ale byla by ohrožena i jeho bezpečnost. Změna velikosti brusle se u většiny nových modelů provádí jednoduchým stiskem tlačítka na straně podvozku boty. Nože jsou patřeny povrchovou úpravou proti rezivění.

Brusle pro dospělé

Další skupinou bruslí jsou brusle pro dospělé. Sortiment v této kategorií je dosti široký, proto si každý může vybrat takový typ, který mu nejvíce vyhovuje. Při nákupu si nechejte poradit od zkušených prodavačů. Důležité je, aby vás při zkoušení netlačily prsty ve špičce nebo vás nedřela pata. Dobré je, si brusle nazout, zavázat a postavit se v nich. Pokud je to jen trochu možné, zkuste se v nich trochu pohýbat, v ideálním případě byste je měli mít na nohou alespoň 5 minut, abyste zjistili, zdali vás někde netlačí nebo nelítají na noze. Noha musí být v brusli pevná, ale zároveň ne sevřená, jednoduše vám v ní musí být pohodlně, jako v klasické botě. Při zkoušení je dobré mít s sebou hrubé ponožky, které budete následně nosit i při bruslení. Před prvním použitím je nutné si nechat brusle nabrousit.

Hokejové brusle

Hokejové brusle jsou vyloženě chlapskou záležitostí, jsou totiž určeny právě pro tento sport. Mají jeden ocelový nůž, který je zasazen do kovové nebo umělohmotné konstrukce. Oproti krasobruslařské botě má bota hokejové brusle širší, tvrdou špičku a pevnou zvýšenou patní část, která je zakulacená nebo opatřená chráničem. Celkově je bota nižší. Hokejové brusle splňují nejvyšší standart provedení bezpečnosti a vlastní certifikáty podléhající nejpřísnějším evropským normám.

Krasobrusle

Krasobruslařské brusle jsou určené profesionálům, ale často si je kupují lidé i na běžné bruslení. Jsou charakterizovány zvláštním profilem s křivkou, která je již dána výrobcem a při broušení musí být nadále zachovávána. Tvar bruslí prošel dlouhým vývojem, který se měnil v závislosti na rostoucí obtížnosti bruslařské techniky. Ostří je vyrobeno z jednoho kusu oceli zaručující výborné jízdní vlastnosti a vepředu je opatřeno zoubky. Většina krasobruslařských bruslí má hned dva typy zoubků – hladké a zdrsněné šikmými záseky. Horní zoubky usnadňují odpíchnutí a spodní jsou nezbytné k odrazům a při dopadech.

Krasobruslařská bota se vyrábí z kůže, pata i kotník je vyztužen. Boty by měly co nejvíce přiléhat k noze a svým speciálním tvarováním tak minimalizovat volná místa. Bota se zavazuje šněrováním, které začíná asi v polovině brusle. Drobné dírky v jazyku slouží k cirkulaci vzduchu. Krasobruslařské brusle jsou již vyráběny s využitím moderních technologií tak, aby působily při jízdě přirozeně a byl v nich maximálně eliminován vznik otlaků.

Rychlobruslařské brusle

Rychlobruslařské brusle jsou určeny pro závodníky, jsou typické nízkou botou a dlouhým rovným ostřím. Nože jsou dlouhé 38 až 42 cm, v závislosti na velikosti postavy bruslaře, a široké 1,1 až 1,2 mm. Pro vrcholové rychlobruslaře se brusle vyrábějí přímo na míru. Rychlobruslení patří k olympijským sportům, ale to zvláště obyvatelům České republiky není třeba připomínat 

Univerzální brusle

Na českém trhu už se dokonce objevily i brusle 2 v 1, tedy takové, u kterých je možná výměna podvozku ze zimních bruslí na kolečkové a obráceně. Výměna podvozku se provádí jednoduše povolením dvou šroubů a záměnou za zimní nebo letní podvozek.

Péče o brusle

O zimní brusle je nutné se dobře starat, aby vám vydržely co nejdéle, správná péče je totiž prevencí před poškozením. Než vstoupíte na ledovou plochu, měli byste mít ostří opatřeno plastovými chrániči, které zabraňují ztupění nebo stržení hran. Jakmile brusle zujete, otřete a osušte je suchým hadříkem. Poté je vložte nejlépe do látkového chrániče, který zabraňuje poškození při manipulaci, a uložte je na suché místo. Pokud na brusle během uskladnění sem tam použijete vhodný olejový prostředek, budou vám sloužit po mnoho let.

- jap -

Předchozí články z Vybavení na cesty 
Nakupujeme zimní boty
Seznámení s outdoorovými materiály
Oblečení na běžky
Sjezdové lyže - vyberte si v MADEJA sportu
Snowboardy – kompletní nabídka na SNOWBOARDS.CZ

Článek byl zobrazen 11768 krát.

Kontextová reklama

Diskuze k: Vybíráme lední brusle

V tomto tématu zatím nejsou žádné příspěvky

Vstoupit do diskuze

 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

TOPlist
 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.