Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Sáňkujeme s dětmi

29.12.2010

Děti sníh prostě milují. Proto jakmile začnou padat první vločky, už vytahují sáňky nebo boby, aby byli včas připraveni na to, vyrazit na blízký kopeček. Mnohdy je jim také naprosto jedno, na čem vlastně daný kopec sjíždějí. Aby tedy neměly otlačený zadeček od jízdy na igelitu, pojďme se podívat, s čím vším mohou v dnešní době na svahu „zamachrovat“.

Sáňkování a bobování patří k tradičním a dětmi velmi oblíbeným zimním sportům. Je to také jeden ze sportů, který je pro dítě nejméně náročný – jak fyzicky, tak i z hlediska pochopení. Začít s ním můžete v době, kdy dítě již samostatně pevně chodí a běhá, tedy cca od 2,5 roku věku. Samozřejmostí je však neustálý dozor rodičů! Může se zdát, že s používáním dětských saní a bobů nemohou být žádné problémy, kvůli bezpečnosti dítěte je však třeba dodržovat určité zásady.

Pro dítě byly tyto aktivity spojené se sněhem doposud neznámé, proto je logické, že o ně projevuje velký zájem. Zatím však vaše ratolest s tímto rekreačním sportem nemá žádné zkušenosti. Neví tedy, jak se saně či boby ovládají a už vůbec si nedokáže představit, co by se mu na nich mohlo stát. Určitě jste se také několikrát stali svědky toho, jak jízda některého dítka skončila obličejem ve sněhu a převrácenými saněmi na jeho zádech. Vše bylo ukončeno brekem a zklamaným odchodem domů.

Aby byly radovánky ve sněhu pro dítě opravdu radostné a mělo na ně jen dobré vzpomínky, je dobré se řídit několika praktickými radami.

1.    Dítě vždy vhodně a komfortně oblékejte, aby nepřišlo domů promrzlé.
2.    Na své dítě vždy při sáňkování dohlížejte, i v případě, že již naučilo sáňky a boby ovládat.
3.    Pokud pořizujete dítěti boby, vyberte takové, které jsou vybaveny brzdami.
4.    Tzv. pekáče a lopaty jsou vhodné jen na mírný kopeček, kde dítěti nehrozí žádné nebezpečí střetu.
5.    Nedovolte dítěti jezdit na saních či bobech v poloze na břiše, tedy hlavou dolů. Při střetnutí totiž hrozí úraz hlavy, který by mohl mít fatální následky.
6.    Pro sáňkování a bobování vybírejte vždy jen mírnější kopce, které jsou dostatečně vzdálené od cesty a od lesa (nebezpečí střetu s autem nebo náraz do stromu)

Poučení máme za sebou, tak se můžeme začít věnovat tomu, na čem vlastně bude dítko svištět ze svahu.

Klasické dřevěné sáňky

Na prvních příčkách v oblíbenosti jsou dnes stále klasické dřevěné sáňky, jejichž výhodou je, že jsou vícemístné. Na jedněch sáňkách tak mohou společně dovádět sourozenci, kamarádi nebo i rodiče s dětmi, nosnost může být až 120 kilogramů. Tyto sáňky jsou velmi kvalitní, poskytnou tak dětem mnoho zábavy při zimních radovánkách nebo poslouží i jako dopravní prostředek pro nejmenší. Sáňky mají zahnutý oblouček na ruce a sedadlo vyplétané textilními nepromokavými popruhy. Skluznice, vruty a rozpěrka jsou opatřeny protikorodujícím lakem. Pro maximální pevnost a bezpečnost jsou ještě vybaveny kovovými vzpěrami. Sáně je možné doplnit také o dětskou ohrádku. Pokud jste si pro své ratolesti schovali sáňky z vašich dětských let, udělali jste dobře. Dnes je totiž nepořídíte levněji než za cca 1200 Kč.

Plastové sáňky

Na trhu se setkáte samozřejmě také s plastovými sáňkami, které bývají vyrobeny z dvoustěnného nejkvalitnějšího plastu a většinou mají ergonomicky tvarovanou přední i zadní část. Klasické jednoduché plastové sáňky, jako jsou třeba sáňky Kamzík, koupíte za cca 400 Kč. Vyrábějí se však také sáňky vybavené mnoha vychytávkami, které mají ergonomicky tvarované tělo, sedátko, volant, brzdy apod. Na lyžinách mívají také ocelové pásky, které přinášejí vynikající skluzové vlastnosti a kvalitní požitek z jízdy. K mnoha plastovým sáňkám je možné pro malé děti dokoupit opěrku. Plastových sáněk existuje několik modelů, v závislosti na vybavení konkrétního modelu se pak odvíjí i cena, většinou se však pohybuje mezi 1000 – 1500 Kč.

Pokud jste ochotní se plácnout přes kapsu a pořídit svému dítěti něco opravdu extra, koukněte na plastové odpružené sáňky Snow Comfort. Mají ultramoderní design a jsou velmi pohodlné. Jsou vybaveny ergonomicky tvarovanou sedací plochou s polstrováním, opěrkou hlavy, třemi bezpečnostními popruhy i ochranným rámem. To vše zajišťuje vysoký komfort a bezpečnost. Zvláštní pozornost si zaslouží i trubkový kovový rám, který je vhodný nejen pro malé děti, ale i starší uživatele a postižené občany. Tyto sáně jsou určeny pro děti starší 8 let. Jejich výhodou je to, že se k nim dá připojit pojízdné stupátko s vlastními lyžinkami, které je opatřeno brzdou. Na něm se pak může vozit osoba, která saně řídí a ovládá. Za tuto sáňkařskou lahůdku však zaplatíte okolo 6 tisíc korun.

Kovové sáňky

Pro malé děti od 3 let jsou vzhledem k jejich velikosti vhodné malé kovové sáňky, vybavené textilním potahem na sedáku a popruhem na tahání. Žádné další vybavení a bezpečnostní prvky na nich nenajdete. Saně jsou vyráběné v různých barvách a jsou určeny pro rekreační sport. Kovové sáňky pořídíte za 400 – 800 Kč.

Boby

Neméně oblíbené jsou také plastové boby, které jsou k dostání ve všemožných barvách i variantách. Oproti klasickým sáňkám ale nemají takovou životnost a také jejich nosnost je většinou do 70 kilogramů. Vždy je dobré kupovat boby opatřené brzdami, protože plastový bob se při jízdě na namrzlém sněhu stává doslova neřízenou střelou. Boby mají anatomické tvarování, někdy bývají vybaveny i jakýmsi sedátkem a reflexními značkami. Z hlediska bezpečnosti mají některé modely také zvýšený opěrák sedáku a zvýšené boky, protiskluzové drážky na sedáku a protiskluzové opěrky pro nohy. Skvělé jsou boby vybavené volantem, kterým se ovládá střední vodicí lyže a tím i celé boby. Řízení volantem zajišťuje nejenom jisté ovládání, ale umožňuje i jízdu v elegantních křivkách. Ty nejobyčejnější boby pořídíte za cca 300 Kč, cena bobů vyšší kvality se může vyšplhat i přes tisícovku. Bob bez brzd se prodává na necelých 200 Kč.

Pro děti od 10 let jsou vhodné také nafukovací boby, které poskytují nekonečné možnosti zábavy i pro dospělé. Boby mají robustní a pevné provedení, přitom jsou lehké a skladné. Vnější obal je z nylonu a ve spodní straně je zesílen, aby byla zajištěna maximální odolnost. Při použití na sněhu je nutné nafukovací boby vložit do vysoce odolného textilního obalu. V létě je možné vnitřní část používat také na vodě i samostatně jako matraci. Nafukovací boby pořídíte v rozmezí 1500 – 2500 Kč.

Lopaty, klouzáky, talíře a pekáče

Všemožně se říká těmto nezbytným pomůckám pro sáňkování a další zimní radovánky. Jsou vhodné pro děti všech věkových kategorií. Jejich výhodou je především skladnost a nízká cena, nevýhodou pak fakt, že je dítě při jízdě v přímém kontaktu se zemí – to může odnést třeba naražená kostrč. U saní máte přecie jenom od země trochu odstup.  Pro dovádění za domem to však stačí a dítě se vyřádí stejně jako na sáňkách. Sáňkovací talíř o průměru 60 cm, který je vybaven úchytkami na ruce, stojí do 200 korun, plastová sáňkovací lopata pak ani ne 100 Kč.

- jap -

Předchozí články z Vybavení na cesty 
Vybíráme lední brusle
Nakupujeme zimní boty
Seznámení s outdoorovými materiály
Oblečení na běžky
Sjezdové lyže - vyberte si v MADEJA sportu

Článek byl zobrazen 8447 krát.

Kontextová reklama

Diskuze k: Sáňkujeme s dětmi

V tomto tématu zatím nejsou žádné příspěvky

Vstoupit do diskuze

 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

TOPlist
 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.