Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Péče a údržba sjezdových lyží

02.11.2012

Abyste si z vaší zimní dovolené odnášeli opravdu kvalitní lyžařské zážitky, musíte čas od času věnovat pozornost svému lyžařskému vybavení a dopřát mu kvalitní a pečlivý servis. Výrazně tím prodloužíte jeho životnost a v neposlední řadě také předejdete případným úrazům.

I ty nejkvalitnější lyže se používáním opotřebovávají a tak je nutné je občas vzít do lyžařského „kosmetického“ salónu, aby se staly zase spolehlivým sportovním nástrojem a byly jim navráceny původní jízdní vlastnosti. Ježděním se otupují hrany a skluznice lyží, případné drobné kamínky skluznici také nepřidají. Není na škodu kontrolovat lyže před každým lyžováním, pravidelná údržba se vyplácí. Jestliže se na vaší skluznici již objevily nečitelné hieroglyfy, opravu neoddalujte. Pokud jste šikovní, estetické opravy lyží zvládnete sami, pokud si však na to netroufáte nebo nemáte čas se lyžím dostatečně věnovat, navštivte kterékoliv servisní středisko, kde přesně vědí, co je potřeba s nimi udělat.

Skluznice

Skluznice lyží je tvořena póry, které do sebe během lyžování nabírají spoustu nečistot, proto je nutné ji po každé jízdě vyčistit. Lyže nejdříve stáhneme plastovou škrabkou a poté přejedeme speciálním bronzovým či levnějším nylonovým kartáčem. Aby byla u lyží zachována struktura a správné skluzové vlastnosti, postupujte při čištění vždy od špičky k patce.

Skluznice lyží má jednu vlastnost a to, že se postupem času zakulacuje. Sem tam je tak potřeba ji přejet ve směru jízdy radekem, čímž ji srovnáme. Nejde o žádný složitý úkon, jen je potřeba na lyže trochu zatlačit. Dalším problémem bývají na skluznici škrábance způsobené kamínky. Ty se dají zamaskovat speciálním skluznicovým materiálem zvaným kofix. Ten necháte zatvrdnout a skluznici zarovnáte.

Vysokého stupně hladkosti dosáhnete pravidelným nanášením parafínu – tedy voskováním. Suchá skluznice je plná menších i větších nerovností, které pochopitelně zhoršují její funkci. Tyto nerovnosti mají tendenci se neustále zvětšovat a tím skluznice ztrácí na kvalitě. Navoskované lyže nejen že lépe pojedou, ale jejich skluznice bude lépe chráněná před vnějšími vlivy.

Nezbývá nám než ji neustále mazat, zažehlovat, seškrabovat a vyhlazovat. Voskování lyží můžete provádět klidně doma, pokojová teplota je pro tuto činnost nejlepší. Pro zažehlování sjezdových vosků musíte mít žehličku nastavenou přibližně na 110°C. Tento údaj je pouze orientační, přesný údaj pro zpracování vosku naleznete vždy přímo v návodu od výrobce parafínu. Máte-li žehličku rozehřátou moc, pak není problém skluznici připálit, na to pozor! Důležité je nechat parafín pořádně vpít a poté jej zažehlovat rovnoměrně. Během chladnutí skluznice se póry uzavírají a přebytečný vosk se tak vytlačí na povrch. Ten musíte posléze odstranit plastovou škrabkou, jinak by se na něj nabalovaly na sjezdovce nečistoty. Na závěr se lyže vykartáčují a vyleští speciální leštící textilií. Také po skončení lyžařské sezóny se doporučuje nanést parafín, díky čemuž budete mít po celé léto skluznici pěkně chráněnou. Lyže následně uložte na nějaké bezpečné a suché místo.

Hrany

Hrany lyží je třeba prohlédnout po každé jízdě, na svahu se totiž setkáváme s nerovnostmi terénu, kamínky a dalšími nečistotami, které způsobují jejich opotřebení. Frekvence broušení hran lyží je individuální, v případě že nepatříte mezi závodní lyžaře, je doporučeno nechat lyže přebrousit zhruba po každých 10 dnech na svahu. Samozřejmě, že při lyžování na technickém sněhu či ledu se musí brousit častěji než při lyžování v prašanu.

Vzhledem k současnému trendu carvingového lyžování, kde se jezdí hlavně po hranách, je péče o hrany velmi důležitá a je jí proto potřeba věnovat dostatečnou pozornost. Broušení hran lyží je dobré dělat předtím, než si lyže namažete. Případné větší nerovnosti můžete zbrousit doma pilníkem, u těch menších je pak potřeba větší přesnosti v broušení, k čemuž potřebujete úhlové nástroje. Při broušení postupujete rovnoměrnými tahy od špičky k patce. Náročnost tohoto výkonu spočívá hlavně v tom, že musíte hranu po celé délce přejet pilníkem ve správné poloze a to i několikrát z boku a z vrchu. Tyto opravy je však lepší svěřit odbornému servisu. Po každé jízdě nezapomeňte hrany otřít, aby nedocházelo k jejich korozi.

Vázání

Nedílnou součástí lyží je také vázání, o které je také třeba pečovat. Po sezóně je dobré povolit a promazat šrouby a pružiny. Tím prodlužujete životnost materiálu. Před první jízdou však nesmíte zapomenout zase vázání nastavit do původního stavu, jinak byste si mohli ošklivě natlouct.

Pokud jste se rozhodli, že vaše lyže raději přece jen svěříte odborníkům, pak vězte, že se vám vrátí kvalitně nabroušené, namazané a spravené. Servismani s nimi provedou vše, co je nezbytně nutné. Skluznice bude kompletně připravená na nový sníh a vy si budete moci zase užívat zimních radovánek. Cena takových služeb se odvíjí od toho, kolik práce s vašimi lyžemi bude. Kompletní servis zahrnuje broušení hran, skluznice, vos¬kování a opravu skluznice, což vyjde na cca 500 – 600 Kč.

- jap -

Článek byl zobrazen 17020 krát.

Kontextová reklama

Diskuze k: Péče a údržba sjezdových lyží

V tomto tématu zatím nejsou žádné příspěvky

Vstoupit do diskuze

 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ARMÉNIE A GRUZIE - krásky Kavkazu

Arménie a GruziePoznejte krásy nejstarších křesťanských zemí, zachovalé památky, okouzlující krajinu i vynikající gastronomii. S poutavým českým výkladem a vstupnými v ceně zájezdu. CK TILIA.

ZÁJEZDY ON-LINE 2020/2021

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2020 a 2021 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

TOPlist
 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.