Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Nehody na sjezdovkách: jak se chránit?

12.03.2015

Zima letos ani pořádně nezačala a vlekaři už počítají nehody na svazích. Lyžařů je totiž stále víc a díky lepšímu vybavení dosahují vyšších rychlostí než před lety. Připravili jsme pro vás malé „opáčko“ na co si dát pozor a vyhnout se tak zbytečným problémům.

1. Nepřeceňujte se a dobře zkontrolujte výbavu

Nejvíce nehod vzniká následkem přecenění vlastních dovedností, únavě a nepozornosti – což dle statistik nejčastěji nastává po obědě. Takoví lyžaři a snowboardisté jsou pak nebezpeční sobě i ostatním a způsobují valnou většinu nehod. Pozor také na výbavu: před dovolenou nechte zkontrolovat vázání, nabrousit hrany a vyrovnat nerovnosti skluznice. Důrazně doporučujeme nošení ochranné helmy i v lokalitách, kde to není povinné. Začátečníkům pak i páteční chránič. Během lyžování si dávejte pravidelné přestávky na občerstvení – ovšem ne alkoholické.

2. Dodržujte Desatero Mezinárodní lyžařské federace

Přestože od února 2009 platí i v Čechách přísnější pravidla a vlekaři musí upravit pravidla na každé sjezdovce, lyžaři je v praxi stále moc nezohledňují. Ze zahraničních průzkumů vyplývá, že téměř 50 % lyžařů pravidla FIS nezná a nepoužívá. Někteří dokonce dávají přednost zprava jako v autě, místo aby si sami vybrali v danou chvíli výhodnější směr. Srážkami pak vzniká až 12 % zbytečných nehod. Pamatujte, že přednost má vždy pomalejší lyžař.

nehody na sjezdovkách

3. Přibalte kvalitní cestovní pojištění nebo pojištění odpovědnosti

Ať už lyžujete u nás nebo v zahraničí, nezapomeňte se pojistit. Jezdíte-li po Čechách, doporučujeme kvalitní úrazové pojištění a pojištění odpovědnosti z občanského života, tzv. pojistku na blbost. Z ní se pak uhradí škody na zdraví i výbavě způsobené druhému. Pokud vyrážíte do zahraničí, nezapomeňte na dobré cestovní pojištění.

Náš tip! U Allianz si můžete vybrat hned z 3 typů pojištění na cesty: krátkodobého do 120 dní, pro roční opakované pobyty (vždy po 45 dnech se musíte vrátit zpátky) a celoroční pojištění pro Evropu nebo celý svět.

4. Stáhněte si chytrou aplikaci do mobilu

Aplikací pro lyžaře je nespočet – usnadňují orientaci ve střediscích, umožňují měřit úhel svahu a v neposlední řadě vám pomohou při nehodách. I Česká horská služba už nabízí „apku“, díky které snadno přivoláte pomoc. Poradí vám i s první pomocí.

Doporučujeme ji i běžkařům: v nouzi totiž umí odeslat SMS s vaší přesnou polohou, což bývá na horách k nezaplacení. Pokud jezdíte do zahraničí, stáhněte si aplikaci Na cesty s Kolbabou, která vám navíc poradí i s nástrahami na cestách a přidá další dobré tipy.

5. Lyžování v zahraničí: pozor na soudní spor

Pozor, při nehodách v Alpách se rozmáhá nepříjemný nešvar: místní se často snaží svalovat vinu na cizince, protože sami nemají úrazové pojištění a pojištění odpovědnosti, ze kterých by škodu zaplatili. Spoléhají na to, že nerozumíme jejich řeči a k přiznání viny pak stačí pouhý ústní souhlas nebo jediný podpis přímo na svahu. Proto při nehodě ihned kontaktujte asistenční službu své pojišťovny a nechte jednat ji. Ušetříte si tak mnoho problémů.

Při výběru lyžařského pojištění nehleďte jen na cenu, ale prozkoumejte i rozsah nabízených služeb. Při cestách za hranice by vám měla být asistence k dispozici nonstop a ve vašem jazyce. Přejeme mnoho šťastně zdolaných svahů!

- PR článek -

Článek byl zobrazen 5896 krát.

Kontextová reklama

Diskuze k: Nehody na sjezdovkách: jak se chránit?
(Počet příspěvků: 1, poslední: 21 | 10:59:05.03.2015 | )

.. [jwalk]

Vstoupit do diskuze

 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

TOPlist
 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.