Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Jak zabezpečit auto na dovolené?

07.08.2013

Pokud máte rádi na dovolené neomezenou volnost cestování, nejspíš také vyrážíte k moři, za památkami, či na hory vlastním autem. To má své výhody, ale přináší to také celou řadu rizik. V případě nějakých komplikací zůstanete na jejich řešení sami. Nemusí jít o nehodu, nebo poruchu, ale můžete se stát také obětí krádeže.

Vyrazit na dovolenou do zahraničí vlastním autem je velice lákavé. Ceny zájezdů bez dopravy pořádané cestovními kancelářemi jsou totiž mimořádně příznivé. Vy tak nejen ušetříte, ale zároveň získáte svobodu pohybu. Při cestě automobilem do dalekých krajů je však třeba myslet i na to, že nás mohou potkat i jisté nemilé události. Noční můrou každého řidiče je krádež auta, ale ani rozbité okýnko a vykradený vůz není ničím příjemným.

jak zabezpečit auto na dovolené

Jak zabezpečit auto na dovolené

S řešením těchto problémů vám v zahraničí nikdo nepomůže, musíte si umět pomoci sami. Doplňková pojištění mobility pomohou pouze při nehodách či poruchách nejrůznějšího druhu. Proti krádežím a dalším zásahům zvenčí se však dá účinně bránit a není to nijak složité.

Dávejte pozor, kde parkujete

Je třeba věnovat velkou pozornost místům, kde necháváte auto zaparkované. Vůz byste měli nechávat stát na dobře zajištěném, nebo alespoň dosti frekventovaném místě. Jinak nebude pod dohledem a stane se atraktivním cílem pro nenechavce.

Auto dobře zajistěte

Mnoho řidičů je na dovolené velmi roztržitých a někdy zapomenou na takovou základní věc, jako je auto zamknout či jinak zajistit proti krádeži. Abyste nemuseli na dovolenou vzpomínat jen ve zlém, zachovejte si vždy chladnou hlavu a zabezpečení automobilu před jeho opuštěním řádně zkontrolujte. Důkladně jej uzamkněte a zajistěte proti vniknutí či zcizení.

Chraňte auto a věci v něm

Nemyslete si, že se v zahraničí nekrade. Na dovolené proto nedělejte nic, co byste neudělali ani u nás – tedy navigace, telefony či tablety si vezměte s sebou, nebo je uložte do uzavíratelných schránek na palubní desce. V případě, že tyto přístroje, nebo kabelky necháte na viditelném místě, je to jako kdybyste zloděje sami přivolali. Zloděje láká také zavazadlový prostor. Pokud jej máte přeplněný věcmi, je dobré je překrýt dekou či nějakou plachtou, aby si zloději nemohli prohlédnout, co přesně tam skrýváte.

Zamezte krádeži dílů

V dnešní době se krade všechno, proto se není čemu divit, že se velkým problémem na dovolených stávají i krádeže dílů na auta. Nejvíce ohroženy jsou frekventované modely aut, jako je například Škoda Octavia. Nejvíce z nich mizí nejrůznější komponenty včetně světlometů a karosářských dílů. Šikovný zloděj je totiž schopný tyto věci z auta demontovat v opravdu obdivuhodném čase. Pozor je třeba si dávat také na litá kola, která jsou velmi ceněná. V této souvislosti se vyplatí investovat několik stovek korun do nákupu pojistných matic či šroubů. Stačí, když budete mít na každém kole jeden z těchto bezpečnostních prvků. Aby jej někdo dokázal povolit, musel by mít k dispozici patřičný klíč, tzv. mezikus, který se vkládá mezi daný segment a klíč.

Auto je pryč – co teď?

Pokud se vám stalo, že místo, kde jste zaparkovali vašeho plechového miláčka, teď zeje prázdnotou, musíte jako první zavolat místní policii. Ta odcizení vašeho vozu vyšetří a sepíše protokol potřebný při uplatňování náhrady škody v pojišťovně. Je však nutné, abyste měli sjednáno havarijní pojištění. Skutečnost, že vám bylo auto odcizeno, poté nahlásíte pojišťovně, která si vyžádá policejní protokol a také usnesení o ukončení šetření případu. Na základě těchto prvotních podkladů si dále vyžádá také originální doklady od vozidla, technický průkaz, osvědčení o technickém průkazu a samozřejmě i klíče od vozidla. Pokud by se vyskytl nějaký problém s dorozumíváním s místními úřady, dá se kontaktovat český zastupitelský úřad nebo asistenční služba pojišťovny, s níž má uzavřenu smlouvu. Komplikací pak bude především návrat do vlasti, dopravu si totiž musí každý zařídit sám. Ze statistik pojišťoven vyplývá, že nejčastěji ke krádežím vozů dochází na Slovensku a v Polsku.

Vykradení vozu

Také v případě, že vám auto někdo vykradl, musíte zavolat na tamější policii a trvat na sepsání protokolu. Pokud byste měli problém s dorozumíváním, obraťte se na český zastupitelský úřad, asistenční službu nebo pojišťovnu. V rámci pojistky nebo asistenční služby je totiž možné bezplatně využít služeb tlumočníka servisního technika, odtahové služby, náhradního vozu, nebo noclehu. Každá pojišťovna však má dán na tyto úkony finanční limit. Lze tak očekávat pouze základní vyřízení problému.

Ztráta řidičského průkazu

Pokud byste v zahraničí ztratili, nebo by vám někdo společně s dalšími doklady a penězi v peněžence ukradl i řidičský průkaz, musíte tuto skutečnost ohlásit na policii. Tam je třeba si vyžádat úředně ověřené potvrzení o ztrátě či odcizení. Dále si musíte zjistit, jak to v dané zemi funguje s řízením vozu s náhradním průkazem, je třeba znát místní právní úpravu. S touto otázkou vám pomohou i pracovníci zastupitelství ČR.

- jap –

 

Článek byl zobrazen 2406 krát.

Kontextová reklama

Diskuze k: Jak zabezpečit auto na dovolené?

V tomto tématu zatím nejsou žádné příspěvky

Vstoupit do diskuze

 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

TOPlist
 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.