Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Do zahraničí vlastním autem? Zvolte alternativní pohonné hmoty a ušetříte!

26.07.2014

Chystáte se letos vyrazit na dovolenou do zahraničí vlastním autem a uvažujete, jak co nejvíce ušetřit za benzín či naftu, jejichž ceny neustále rostou? Zkuste zvolit automobil s moderním pohonem a uspoříte až 50% nákladů na pohonné hmoty. Celkové náklady na dovolenou tak můžete snížit až o tisíce korun.

Češi poměrně často za sluníčkem a mořem vyrážejí v osobních automobilech – mezi oblíbené dovolenkové destinace, kam se vydáváme vlastními auty, patří především Chorvatsko, Itálie a Řecko. Mnohé však vzrůstající ceny pohonných hmot letos přinutily raději využít autobusovou dopravu, nebo se rozhodli do zvolené destinace dopravit letecky. Ještě se však nabízí jedna možnost - vydat se za hranice automobilem s moderním pohonem, který může náklady na cestu snížit až o několik tisíc korun.

Cesta do zahraničí může být levnější

Pokud se do některé z těchto oblíbených prázdninových destinací vlastním autem přeci jen vypravíte, pravděpodobně za pohonné hmoty zaplatíte něco mezi 4 000 až 12 000 Kč v závislosti na konkrétní vzdálenosti, kterou hodláte urazit. Ta se pohybuje při cestě tam i zpět nejčastěji mezi 1400 až 3000 km. Nejdráž vás vyjde cesta v případě, že máte zážehový motor, protože ten má nejvyšší provozní náklady. Naopak nejlevnějším řešením jsou elektromobily, nebo vozy na zemní plyn CNG (angl. Compressed Natural Gas - stlačený zemní plyn), ty vám cestu do teplých krajin mohou výrazně zlevnit.

Náklady na palivo jsou u automobilu CNG verze zhruba o 50% nižší, než u benzínu, cena za 1 ujetý kilometr se pohybuje okolo 1 Kč. Průměrné náklady na 1 km u nafty činí 1,36 Kč a u benzínu 1,78 Kč. Pokud byste se tedy takovým autem vydali například na chorvatský ostrov Hvar, ušetřili byste 4000 Kč. V případě, že byste jeli ještě dále, třeba na Olympskou riviéru v Řecku, zaplatili byste za palivo až o 6000 Kč méně a to není zanedbatelná částka.

Bezproblémové tankování v ČR i v zahraničí

V současnosti je u nás zemní plyn CNG nejrozšířenějším alternativním druhem paliva. Využívá jej více než 7 tisíc motoristů, jež si mohou pohonné hmoty načerpat na celkem 55 stanicích. Jestliže se vydáváte na cestu do Chorvatska z Prahy, budete míjet hned 11 stanic – 7 se jich nachází přímo v hlavním městě, další 4 jsou pak roztroušeny u dálnice D1 a D2. V sousedním Rakousku je možné po cestě narazit na přibližně 4 desítky těchto stanic. Jen v okolí Vídně je v provozu okolo 30 plniček zemního plynu, další se pak nachází v blízkosti města Graz a nedaleko hranic se Slovinskem. Ve Slovinsku je pak možné natankovat například v Mariboru. Jakmile se ocitnete v Chorvatsku, najdete zcela jistě stanice v Záhřebu, nebo přímo v Rijece na severu země.

CNG stanic je dostatek i podél dalších oblíbených tras, kterými se nejčastěji vydáváme na dovolenou. V případě, že jedete do Řecka, najdete místa k natankování zemního plynu na hlavních silničních tazích jak na Slovensku a v Maďarsku, tak i v Srbsku a Makedonii. Počty stanic, kde je dnes možné CNG natankovat stále rostou. Vzorem pro všechny země však zůstává Rakousko, kde mají v plánu rozšířit stávající síť skládající se ze 170 čerpacích stanic o dalších několik desítek. Pokrok je však patrný i v České republice, kde by se měl počet veřejných čerpacích stanic zvýšit až na 150.

Vyplatí se investice do CNG?

Pořizovací ceny vozů na CNG šly v posledních měsících dosti dolů a tak lze tyto vozy pořídit přibližně za stejné peníze, jako klasické benzínové či naftové automobily. U některých modelů aut činí rozdíl mezi CNG a naftovou verzí pouhých 10 tisíc korun. Již po prvních ujetých 15 tisících kilometrech se vyšší pořizovací cena majiteli vozu vrátí. Mezi nejprodávanější značky vozů jezdících na CNG patří Škoda, Fiat, Mercedes nebo Volkswagen.

Bezpečí a komfort na cestách

Automobily na CNG jsou výhodné nejen z hlediska ekonomického, ale na delších cestách oceníte také komfort a bezpečí, které poskytují. Jsou vybaveny nejen nádrží na zemní plyn, ale disponují rovněž doplňkovou nádrží na benzín, která zvyšuje dojezd často na více než 1300 km. Pro CNG neplatí ani žádná omezení, ke kterým dochází v případě automobilů na LPG. Automobil na CNG si sami natankujete a bez obav s ním můžete parkovat i v garážích. Výhodou těchto vozidel je také fakt, že produkují o 65 – 70% méně emisí, než je tomu u aut na benzínový nebo naftový pohon.

- jap -

Článek byl zobrazen 4769 krát.

Kontextová reklama

Diskuze k: Do zahraničí vlastním autem? Zvolte alternativní pohonné hmoty a ušetříte!

V tomto tématu zatím nejsou žádné příspěvky

Vstoupit do diskuze

 

Náš tip

Úžasný poznávací zájezd do SAE

Poznejte Spojené Arabské Emiráty - Dubaj, Abu Dhabí, Šardžá a užijte si pohyb v plážovém resortu. S polopenzí, českým průvodcem a poutavým výkladem.  CK TILIA.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

TOPlist
 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.