Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

Cestování se psem v autě

06.02.2013

Vyrážíte na dovolenou, na hory, nebo třeba jen na chalupu a chcete si vzít s sebou vašeho čtyřnohého člena rodiny? Aby byla cesta autem bezproblémová pro obě strany, neměla by nám chybět důležitá výbava. Cestování se psem je většinou zábava, ale nesmíme zapomínat, že pes v autě může být také nebezpečný, pokud není správně přepravován.

Auto patří mezi nejpraktičtější a nejpohodlnější dopravní prostředky vůbec. Tedy pro pejskaře určitě. Pes nám nijak nezvyšuje náklady na přepravu, nemusíme ho v autě trápit náhubkem ani ho neustále okřikovat, aby klidně ležel pod sedačkou ve vlaku. Pokud tedy také vyrážíte s vašimi miláčky za poznáním či dobrodružstvím, vždy se musíte na cestu dobře připravit. Víte tedy, co všechno byste měli mít připraveno, než naložíte psa do auta? Aby bylo cestování maximálně pohodlné a bezproblémové, musíme si opatřit několik věcí – některé z nich jsou nezbytně nutné, jiné nám pomáhají udělat cestu příjemnější a pohodlnější. Dnes už nemusíme nechávat pejska doma, díky nejrůznějším pomůckám pro cestování jej můžeme vzít bez obav s sebou.

Co je nutné?

Při cestování se psem v autě je důležité dodržovat určitá bezpečnostní opatření, jinak nám hrozí pokuta. Podle Zákona o silničním provozu č. 361/2000 Sb., § 5 je naší povinností zabezpečit psa během přepravy tak, aby neohrožoval bezpečnost řidiče, osob ve vozidle, ale také, aby byla zabezpečena bezpečnost jeho samotného. V případě porušení povinnosti může být udělena bloková pokuta až do výše 2 000 Kč.  Pro tyto účely je nejvhodnější používat cestovní přepravky nebo klece. Zde je však třeba psa na tento způsob přepravy přivykat od malička. V pozdějším věku pak s tímto způsobem cestování nebude mít absolutně žádné potíže. Někteří psi se pak dokonce v přepravce nebo v boxu cítí mnohem bezpečněji a jsou klidnější, než kdybychom je vezli na sedadle. 

cestování se psem v autě

Další vhodnou alternativou mohou být bezpečnostní mříže nebo autopásy pro psy. Mříže a sítě jsou oblíbenou a nenákladnou pomůckou, jednoduše se připevní za přední sedadla (někdy se připevňují také mezi kufr a zadní sedadla) a zabrání tak psovi skotačit po autě a rušit řidiče. Co se týče pásů, jde o speciální postroj vyrobený nejčastěji z vysokopevnostního polyesteru, který je používán k výrobě běžných bezpečnostních pásů. V oblasti hrudního koše je postroj polstrován, kdyby došlo k nárazu, nebo prudkému zastavení, je tlak vyvíjen na celý objem autopásu a ne jen na jeho část. Postroj je vybaven stejnou koncovkou, jakou mají klasické bezpečnostní pásy a jednoduše tak psa zapneme do pásu. Díky bezpečnostním autopásům může pes sedět na zadním sedadle nebo v zadní části auta. Psi velkých plemen s váhou nad 44 kg by se však měli vždy přepravovat v zavazadlovém prostoru vozu, nikoliv na zadních sedadlech. Vhodné jsou rovněž umělohmotné brašny přizpůsobené sedadlu.

Co se hodí?

Každý pejskař ví, jak se jeho čtyřnohý přítel dokáže i během krátké procházky venku zaneřádit a při představě, že jej máme takto naložit do auta, nám vstávají vlasy hrůzou. Velmi praktickým pomocníkem jsou tak ochranné přehozy, které chrání auto před znečištěním a zároveň díky otvoru umožňují připnutí psa bezpečnostními pásy. Ochranný přehoz je uzpůsoben tak, že se zafixuje za opěrky předních i zadních sedadel a vytvoří tak jakousi „vaničku“, v níž bude pes ležet. Je to dobré také z toho důvodu, že psovi nebudou padat packy dolů ze sedadla a bude se mu pohodlně ležet. Navíc některé přehozy jsou vybaveny ještě kapsami na dobroty nebo bandasku s vodou. Ochranné potahy nemusí chránit jen sedadla, existují také takové, které jsou určeny do zavazadlového prostoru. 

cestování se psem v autě

Pokud cestujeme se psem v parném létě, je dobré na okna připevnit stínítka, která alespoň trochu zamezí tomu, aby silné sluneční paprsky doslova pražily na kožich psa. Na cesty je nutné s sebou brát také dostatek čerstvé vody a to nejen v létě. Na cesty autem se skvěle hodí speciální „nerozlitelné“ misky do auta, které zabraňují stříkání vody i během jízdy. Pes má tak vodu neustále k dispozici. Stejně tak jako miska na vodu se hodí i miska na jídlo. Na delších trasách bude pes určitě potřebovat se alespoň trochu najíst. Dnes v obchodech bez problémů seženete nejrůznější cestovní misky na potravu či zásobníky na granule. Tyto výrobky jsou většinou textilní, dají se tak snadno složit a v čase kdy je nepotřebujete, nezabírají téměř žádné místo.

Před cestou

Dříve než se vydáte na cestu, ujistěte se, že je váš pes vybaven obojkem, na němž má přívěsek s adresou a telefonním číslem. Nikdy nevíte, co se může stát a tyto informace pak budou k nezaplacení. Někteří psi cestování autem milují, jiní se rozklepou jenom, co přistavené vozidlo zahlédnou. Stres je možné u zvířete odbourat pomocí zklidňujících přípravků, které jsou na našem trhu dnes již běžně k dostání – o jejich správném užití je však dobré se pobavit s veterinářem. 

cestování se psem v autě

Také pokud víte, že váš pes trpí během jízdy nevolností, udělejte před cestou jistá opatření. Jestliže má tedy váš pes sklony ke zvracení v autě, určitě jej alespoň hodinu před začátkem jízdy ničím nekrmte. Můžete se rovněž poradit s veterinářem ohledně vhodných léků proti zvracení. Nejvhodnější je v daný den nekrmit psa vůbec a jídlo mu dopřát až v cíli. Je třeba jet co nejopatrněji, aby si pes na jízdu zvyknul a v nejlepším případě usnul. Před jízdou psa také důkladně vyvenčete, vezměte jej alespoň na hodinovou procházku, ušetříte si tak zbytečné komplikace. Určitě je dobré myslet i na nejhorší a vybavit se sáčky a hadry pro případ, že bude nutné po pejskovi uklidit. 

Na cestách

Nezapomeňte, že stejně jako lidé, tak i psi se potřebují po nějakém čase protáhnout, projít, vyvenčit a třeba napít. Proto vždy, jak uděláte přestávku pro sebe, vezměte ven z auta i psa. Během cesty pak zajišťujte vašemu čtyřnohému miláčkovi dostatek čerstvého vzduchu, ale nenechávejte jej během jízdy vyklánět se z okna. Rozhodně nikdy nenechávejte psa zavřeného v autě! Myslete na to, že teplota v stojícím autě v létě prudce stoupá a může vzrůst až do takové míry, že by mohla ohrozit život psa. Během pouhých 15 minut může teplota uvnitř auta vystoupat až na 65 °C!

- jap -

Další zajímavé články:
Skijöring – vyvenčete psa i sebe
Turistické batohy
Údržba a praní outdoorových materiálů

 

Článek byl zobrazen 7321 krát.

Kontextová reklama

Diskuze k: Cestování se psem v autě

V tomto tématu zatím nejsou žádné příspěvky

Vstoupit do diskuze

 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

TOPlist
 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.