Můj účet

Zapomenuté heslo? | Nový účet

GPS navigace do auta

14.12.2008

Určitě se vám to také již několikrát stalo. Jste v cizím městě a máte dorazit na domluvenou schůzku na určené místo. Vy ale už po třetí projíždíte stejnou ulicí, bloudíte a začínáte ztrácet nervy. Z této nepříjemné situace vás dostane jednoduchý pomocník – GPS navigace.

Co to vlastně GPS je?
GPS je anglická zkratka Global Positioning Systém, neboli systém satelitní navigace přístupný široké veřejnosti. Tato soustava 24 družic je majetkem Spojených států amerických a 24 hodin denně poskytuje přesné informace pro zjišťování polohy a pro navigaci. Družice pod názvem NAVSTAR GPS se pohybují na oběžné dráze ve výšce asi 20 tisíc km nad zemí a vysílají údaje o své poloze a přesném čase. Na zemi je umístěn přijímač GPS, který sleduje 3 až 12 družic a zaznamenává vysílané informace.

Výhody automobilové navigace
Díky GPS navigaci se řidič může pohodlně dostat z bodu A do bodu B, tedy do předem určeného cíle. Stačí jen zadat místo, kam chcete dojet (zadáte název obce a ulice) a pak už se jen necháte navigovat. GPS si navíc najde i nejkratší možnou cestu, kterou se dá do cíle dostat.  U některých navigací je možné zadat i funkci „vynechej dálnice“.Řidič je během jízdy upozorňován na každý nadcházející manévr, jako je kupříkladu zabočení vlevo po 150 metrech jak vizuálně na displeji přístroje, tak především hlasově. Navigace mu vždy v předstihu sdělí, co má udělat. Řidič se tak může plně věnovat řízení a není rozptylován sledováním obrazovky. Pokud se i přesto stane, že řidič špatně sjede z vypočítané trasy, navigace během chvilky vypočítá trasu novou a začne udávat nový směr. Člověk si tak může být na 100% jistý, že do svého cíle opravdu dojede. Výhodou je, že navigace dnes již v sobě mají naprogramován český jazyk.

Funkce a kvalita GPS
Kvalita navigací se během posledních let hodně zlepšila. Už je nenajdete jen v luxusních limuzínách a drahých vozech, ale dovolit si je může téměř každý. Zlepšila se také kvalita mapových podkladů, za což vděčíme především rychlejším procesorům a vyšší kapacitě pamětí moderních přístrojů. Mnohé mají dokonce i zásuvku na paměťové karty, na které můžete ukládat třeba další mapové podklady. Navigace jsou dnes velmi přesné, zahrnují i postranní uličky a zapadlé cesty, navíc přibyly i četné funkce. To vše nám dává jistotu, že v neznámém prostředí nezabloudíme. Kromě tohoto základního poslání jsou dnes GPS využívány také jako zdroj zábavy do auta – dají se na nich přehrávat multimediální soubory, prohlížet obrázky, přehrávat video, hudba nebo využívat jako hands-free.

To však stále ještě není vše, co vám dnes navigace mohou nabídnout. Mnohé navigace mají zabudovánu nabídku POI – Points of Interest, Interesting Points, což by se dalo do češtiny přeložit jako „zajímavá (důležitá) místa“. Touto funkcí si můžete v okolí místa, kde se nacházíte, vyhledat například restaurace, ubytování, benzínové pumpy, nemocnice nebo policejní stanice.

Výběr navigace
Na českém trhu je v dnešní době celá řada nejrůznějších navigačních přístrojů, vybírat tedy můžete opravdu z široké nabídky. Jak ale poznat, která navigace se hodí právě pro vás? Vybírat se dá podle různých kritérií. Navigace mohou být buď pevné, tzn. zabudované v palubní desce (středovém panelu) automobilu nebo přenosné. Ceny GPS navigací do auta jsou velmi rozdílné v závislosti na vybavenosti, pohybují se již od 1800 Kč a ty nejdražší se mohou pohybovat v řádu až několika desítek tisíc korun.

Rozměry, kvalita, design…
Jedním z faktorů, na které se zaměřujete při výběru přenosné navigace, jsou její rozměry. Nutné je však přihlížet také k tomu, jak kvalitně je zpracován povrch a celé tělo výrobku.  Stejně jako u jiné spotřební elektroniky, tak i zde hraje velkou roli kvalita zpracování a design.

Displej
Displej zabírá na navigaci největší plochu a proto je také její nejdůležitější částí. Dnes je již většina přístrojů vybavena displejem dotykovým, klasická tlačítka již na nových modelech nenajdete. Ovládání navigace přes dotykový displej je velmi praktické, pohodlné a jednoduché. Je k tomu určeno speciální pero, tzv. stylus, v některých případech vám postačí dokonce jen váš prst. Displej by měl být dobře viditelný i na přímém slunci, důležitá je proto antireflexní vrstva, při šeru zase dostatečný jas obrazovky. Úhlopříčka displeje není tím nejdůležitějším, na co bychom se měli při výběru zaměřovat. Pokud bude mít totiž displej s velkou úhlopříčkou malé rozlišení, bude mapa i písmo špatně čitelné až kostrbaté. Z toho je jasné, že by spolu rozlišení i velikost displeje měly souviset. Novější navigace jsou již vybaveny širokoúhlým displejem formátu 16:9.

GPS přijímač
Tento přijímač nám zaručuje správné určení polohy, proto by jeho kvalita měla být na velmi dobré úrovni. Celkem k ničemu by nám byla navigace, která by údaje o odbočení a křižovatkách uváděla se zpožděním nebo určovala špatnou polohu vozidla. Zárukou jistoty je v dnešní době ultracitlivý čip Sirf III, který podporuje příjem až 20 družic, díky nimž je umožněno co nejpřesnější určení polohy.

Mapy
Důležitou roli hrají v navigaci také mapy. K čemu by nám vlastně bez nich byla, že? Při nákupu se proto ujistěte, že obsahuje mapy zemí, které hodláte během cesty navštívit. Dávejte také pozor na to, ať nekoupíte pouze mapy průjezdní, kde jsou vyznačeny jen hlavní tahy. Vždy kupujte mapy podrobné. Ukládání map je umožněno buď přímo do navigace, nebo na dodatečnou paměťovou kartu. Firem, které dodávají mapy je u nás poměrně málo, přesto se v některých zemích setkáte s velkými rozdíly v kvalitě zpracování map. Pokud chcete využívat pouze mapu České republiky, doporučujeme mapy od TeleAtlasu, které mají skvělé pokrytí. Na mnoha mapách jsou také vyznačeny již zmiňované POI – zajímavá místa.

Ovládání
Ovládání každé navigace by mělo být jednoduché a přehledné. Všechny zadané úkoly by měly probíhat rychle a bez sebemenšího zdržování. Díky zabudované češtině jsou dnes navigace srozumitelné opravdu každému.

RDS – TMC
Služba Radio Data System - Traffic Message Channel vám může před jízdou i během ní poskytovat dopravní a cestovní informace. Navigace, které mají tuto funkci, jsou vybaveny anténou a podle aktuálních dopravních informací mohou upravovat a optimalizovat trasu (v případě uzavírky, nehody, zácpy apod.). Příjem je sice zdarma, ale použití v České republice je zatím poněkud problémové. Data jsou buď nepřesná, opožděná, nebo nejsou k dispozici vůbec.

Plánovač cesty
Některé dražší navigace jsou vybaveny funkcí, která dokáže uložit i složitější trasu s více zastávkami. Stačí si ji před odjezdem naplánovat například na PC a následně ji přehrát do navigace. Projetou trasu si můžete potom i uložit.

Extra funkce
Databáze stacionárních radarů – některé z vybavenějších navigací vás mohou upozornit na pevné policejní radary a kamery nacházející se na trase. Na internetu si můžete stahovat aktualizované databáze a ručně je vkládat do přístroje. V některých zemích, jako je například Rakousko, je však takovéto upozorňování zakázáno.

Hlídaní povolené rychlosti – tato funkce dokáže vyhodnocovat aktuální rychlost vozidla a porovnávat ji s maximální povolenou rychlostí na dané komunikaci.  Pokud tento limit překročíte, budete hlasově upozorněni.

GPS navigace mohou fungovat jako jednoúčelová zařízení nebo se mohou vyskytovat v kombinaci s PDA přístrojem (kapesní počítače). Jejich cena se pohybuje od 4 do 10 tisíc korun. Další skvělou možností je GPS modul, které je využíván ve spojení s mobilním telefonem nebo notebookem. Takovéto navigace však mají zatím velmi omezené možnosti, jejich výhodou je však jednoduchost, předinstalované mapy a 100% kompatibilita. Některé telefony, jako třeba Nokia nebo Samsung, mají přímo integrovaný GPS přijímač. K ostatním telefonům je třeba jej dokoupit a připojit přes Bluetooth.

Autor: Jana Přibylová

Článek byl zobrazen 33216 krát.

Kontextová reklama

Diskuze k: GPS navigace do auta

V tomto tématu zatím nejsou žádné příspěvky

Vstoupit do diskuze

 

Náš tip

Termální ostrov ISCHIA 2019

CK OSVĚTA nabízí odpočinek na pláži, relaxaci v termálech, výlety i poznávací zájezdy. 8 a 10-denní pobyty v hotelech s polopenzí již od 3 790 Kč.

ZÁJEZDY ONLINE 2019

Široká nabídka FIRST MINUTE a LAST MINUTE ZÁJEZDŮ pro rok 2019 za mimořádné ceny. V nabídce také zájezdy německých CK.

UBYTOVÁNÍ ZA NEJLEPŠÍ CENY

UbytováníNejširší nabídka ubytování ve všech destinacích světa za bezkonkurenční ceny. Jednoduchá rezervace online.

 

TOPlist
 
 

RSS v. 0.91, RSS v. 2, Atom . Copyright © svetadily.cz | Created by weto.cz webdesign.